banner14

Krizle boğuşan Arjantin'den ihracatçılara vergi

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, pesonun geçen hafta sert düşmesi ve yatırımcıların hükümetin kendisini finanse edebilmesine yönelik endişelerinin artmasının ardından yaptığı açıklamada, çok ihtiyaç duyulan gelirleri artıramak için ihracatçılara vergi konulacağını ve bütçenin planlanandan bir yıl önce dengeye ulaştırılacağını söyledi.

Macri, planlanandan bir saat sonra başladığı ve 30 dakika süren konuşmasında, harcamaları azaltmak için mevcut kabinede bakan sayısını yarıya indireceğini söyledi. Hazine Bakanı Nicolas Dujovne, Macri'nin konuşmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, hükümetin gelecek yıl denk bütçeye kavuşacağını ve 2020 yılında fazla vereceğini söyledi.

"Bu diğer krizlerden biri değil"

Macri, "Bu geciş döneminde açıkları kaptabilmek için, ödemeye en fazla katkıda bulunma kapasitesine sahip olanlara başvuracağız," dedi ve "Denk bütçeye ulaşamamak bir başarısızlık. Bu diğer krizlerden biri değil. Son krizimiz olmak zorunda" şeklinde konuştu.

Hükümetin stratejisindeki değişikliği işaret etme amacında 

Bu değişiklikler, 50 milyar dolarlık kredi hattından gelecek nakdi hızlandırmak için Salı günü Uluslararsı Para Fonu (IMF) ile yapılacak görüşmeler yaklaşırken, hükümetin stratejisindeki değişikliği işaret etmeyi amaçlıyor. Yükselen enflasyon, tarihi kuraklık ve dünyanın en yüksek faizi, son üç yılda ikinci kez resesyona girmeye hazırlanan ekonomi üzerinde baskı oluşturuyor. Macri, bütçeyi sıkılaştırma ve mali açığı 2019 yılında sıfıra düşürme taahhüdünde bulundu.

Bu açıklamalar ayrıca, Arjantin'in son dönemdeki en çalkantılı haftalarının ardından geldi. 

Anahtar Kelimeler:
Arjantin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner4

banner6