banner14

Alman patronlar TÜSİAD'ın davetiyle Türkiye'ye geliyor

ABD'nin Türkiye'ye yönelik ticaret savaşı nedeniyle TL’de son dönemlerde yaşanan ağır kayıpların Avrupa’ya olası etkileri, Almanya'nın Türkiye'ye yönelik bir "mali yardım" paketi hazırlaması tartışılırken Almanya’nın sermaye örgütlerinden Alman Sanayi Birliği (BDI), BDI Genel Sekreteri Joachim Lang başkanlığında, TÜSİAD'ın davetlisi olarak bu hafta Ankara ve İstanbul'da görüşmelerde bulunacak.

TÜSİAD'ın girişimi, Başkan Tayyip Erdoğan'ın Eylül sonundaki Almanya ziyareti ve Ekim'de beraberinde 80 kişilik bir ticaret heyetiyle gelmesi beklenen Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier'in ziyareti öncesinde "pekiştirici" olarak değerlendiriliyor.

Ziyaret öncesinde açıklamada bulunan TÜSİAD Berlin Direktörü Alper Üçok, görüşmelerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya geleceklerini aktardı.

Alman sermaye çevrelerinin kur ve enflasyon artışı kadar Orta Vadeli Plan'da yer alan yapısal reformların “ciddi olarak ele alınıp alınmadığını, bunların hayata geçirilip geçirilmeyeceğini görmek” istediğini belirten Üçok, “Ayrıca gerçekten bağımsız bir merkez bankası, ekonominin realitelerine göre karar veren bir ekonomi yönetimi olduğu gösterilebilirse tabii ki yabancı yatırımcı kendini daha güvende hissedecektir” ifadelerini kullandı.

ALMANYA EKONOMİ BAKANI GELECEK AY TÜRKİYE'DE

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sonbaharda Almanya'ya yapması planlanan resmi ziyaretin ardından Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, 25-26 Ekim tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek. Altmaier’in 80 kişilik bir heyetle geleceği ve Türkiye’de faaliyet göstere 7 bin 100’den fazla  şirketi temsil edeceği açıklandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner4

banner6