"Bankalara acil toplantı' iddiası yalanlandı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) dün TL'nin dolar karşısında yüzde 17 civarında değer kaybetmesinin ardından bankalar ile bugün bir toplantı yapacağı haberleri üzerlerine, Türkiye Bankalar Birliği'nden konu ile ilgili bir açıklama yayınlandı. TBB açıklamasında, toplantı gerçekleştirileceğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. Açıklamada, "Bazı medya kaynaklarında Birliğimiz ve birliğimiz üyelerinin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile bugün bir toplantı yapacağı haberlerine yer verilmektedir. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

'ACİL TOPLANTI' İDDİASI

Bloomberg’de yayımlanan Benjamin Harvey imzalı haberde, Cuma günü dolar talebini karşılamakta sıkıntı yaşayan bankaların, bugün (11 Ağustos) İstanbul’da BDDK yetkilileriyle acil bir toplantı yapacağı, toplantı talebinin ise bankalardan geldiği ifade edilmişti.

Harvey ayrıca, üç büyük banka şubesine yapılan ziyaretlerde müşterilerin döviz taleplerinin karşılanmasında güçlükler yaşandığını öne sürmüş, iki bankada müşterilerin, şubeler genel müdürlüklerden ikmal bekledikleri için döviz temin edemediği, bir bankada da 5 bin dolar çekme talebinin karşılanamadığını söylemişti. Bloomberg’e konuşan şube yetkililerinin de döviz alım talebinde önemli bir artış olduğunu söylediği de iddialar arasındaydı.

Haberde, BDDK'nın bankalardan faiz ve döviz kuru şoklarının etkisini, toplantıda ele alınacak bulgularla incelemelerini isteyeceği, ülkedeki likidite durumunun da toplantıda ele alınacağı bilgileri yer almıştı.

Anahtar Kelimeler:
TBBBddkDöviz Kuru

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner4

banner1