banner14

Finans dışı firmaların net döviz açığında azalma

Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyon açığının, haziranda, mayıs dönemine göre 1,2 milyar dolar azalışla 215,9 milyar dolar olduğu bildirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlık ve yükümlülükleri tablosu değerlendirildiğinde Mayıs 2018 değerlerine göre varlıklar 4,06 milyar dolar, yükümlülükler 5,32 milyar dolar azaldı.

Haziran'da kısa vadeli varlıklar 92,5 milyar dolar iken, kısa vadeli yükümlülükler 88,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli net döviz pozisyon fazlası ise 4.1 milyar dolar gerçekleşerek, Mayıs dönemine göre 2,8 milyar dolar azaldı. Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 27 düzeyinde bulunuyor.

TCMB verilerine göre, haziranda varlık dağılımı incelendiğinde bir önceki aya göre ihracat alacakları ve yurtiçi bankalardaki mevduat sırasıyla 281 milyon dolar ve 4 milyar dolar azaldı. Yurtdışına doğrudan sermaye yatırımları 234 milyon dolar artarken, sonuç olarak varlıklar 4.06 milyar dolar azaldı.

Yükümlülük dağılımında ise bir önceki aya göre, yurtiçinden sağlanan nakdi krediler ve ithalat borçları sırasıyla 4.5 milyar dolar ve 976 milyon dolar azaldı. Yurtdışından sağlanan nakdi krediler ise 113 milyon dolar arttı ve bunlara bağlı olarak yükümlülükler 5.32 milyar dolar azaldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner4

banner6