MÜSİAD: Hollanda ile ilişkiler kalıcı olarak düzelmeli

MÜSİAD’ın Hollanda şubesi, Türkiye-Hollanda ilişkilerinin normalleşme sürecine yönelik yaptığı açıklamada her iki ülkenin karşılıklı olarak yaptıkları yatırımlara dikkat çekildi. 

Hollanda MÜSİAD Şubeleri adına, Utrecht Şube Başkanı Ali Köklü, Den Haag Şube Başkanı Hamza Çelik, Rotterdam Şube Başkanı Mustafa Duyar ve Amsterdam Şube Başkanı Ümit Akbulut, Türkiye ile Hollanda arasında normalleşme sürecine giren siyasi ilişkiler hakkında ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. 

"İlişkilerin normalleşmesini memnuniyetle karşıladık"

İki ülkenin yaptığı yatırımlara dikkat çekilen açıklamada, şunlar aktarıldı: “MÜSİAD Hollanda Şubeleri adına, İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesine dair atılan olumlu adımları, memnuniyetle karşıladığımızı bildirmek isteriz.
Son yıllarda yıpranan ilişkilerin, iki devletin de iyi niyet göstermesi neticesinde tekrar düzelme aşamasına girmesi ve Ankara ve Lahey Büyükelçilerinin en kısa sürede görevlerine başlamaları konusunda varılan uzlaşma, büyük bir önem taşımaktadır. Hollanda ve Türkiye arasındaki iki taraflı ilişkiler, 400 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Bu ilişkiler neticesinde ciddi bir dostluk bağı oluşmuştur. Aynı zamanda güçlü askeri, ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerin de geliştiği vakidir.”

Hollanda’daki Türk girişimcilerin sayısı 23 bine ulaştı

Hollanda’nın Türkiye’deki şirket sayısının 2 bin 500’den fazla olduğu belirtilen açıklamada şu bilgiler verildi: “NATO ortaklığının yanı sıra Hollanda’nın Türkiye’de 25, Türkiye’nin ise Hollanda’da 9,2 milyar dolarlık bir yatırımı bulunmaktadır. Hollanda’nın Türkiye’de faaliyet gösteren şirket sayısı 2 bin 500’ü aşmış ve böylelikle Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncü sıraya yükselmiştir. Diğer taraftan Hollanda’daki Türk girişimcilerin sayısı ise 23 bine ulaşmıştır. Türkiye, geçtiğimiz yıl 900 bin Hollanda vatandaşını turist olarak ağırlamışken, Hollanda’da mukim Türklerin sayısı ise 450 bini aşmıştır. Bu bağlamda, Türkiye ve Hollanda’nın siyasi ve ticari ilişkilerini daha rasyonel bir seviyede yürütmeleri gerektiğini ve hatta daha ileri seviyelere taşınması gerektiğine inanmaktayız. MÜSİAD olarak temennimiz, atılan bu dostane adımların kalıcılığının sağlanması ve tüm STK’larımızın bu süreçte yapıcı ve aktif bir rol oynamasıdır.”

Konu ilgili değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, MÜSİAD’ın Hollanda’da ticari diplomasiye yönelik etkin bir faaliyet yürüttüğünü belirtti. Hollanda ile tarihi süreç içerisinde oldukça yakın ilişkiler kurulduğuna dikkat çeken Uyar, MÜSİAD olarak sekteye uğrayan ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini kaydetti.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner4

banner6