banner14

Ticarette sicil affı geliyor... Sicil affından kimler yararlanacak?

Meclis'te görüşülen torba yasa kapsamında kurula getirilen " Sicil affı" gündemdeki yerini koruyor. Amaç, ticarette yeni ve temiz bir sayfa açmak. 'Sicil affı' yaklaşık 12 milyon kişiyi ve 2 buçuk milyon şirketi ilgilendiriyor. 

Kara listede bulunanların sicili temizlenecek 

Çek, senet, kredi kartı veya bireysel kredilerin ödenmemesinden dolayı milyonlarca kişi bankaların "kara liste"sinde bulunuyor. Buna göre, kişiler veya şirketler borçlarını 6 ay içinde öderse veya yeniden yapılandırırsa bankalardaki kayıtları silinecek. 

Bankalara da kolaylıklar geliyor 

Bankalara, kullandırdıkları kredilerden dolayı cezai sorumluluk yüklenemeyecek. Sicil affı esnaf için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü bankalar esnafa sicillerine göre kredi veriyor. Halen ödenmemiş çeki olan 566 bin kişi bulunuyor. 2 milyon 233 bin kişinin de kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunuyor. Krediyi geri ödeyemediği için takibe girenlerin sayısı da yaklaşık 1 milyon 730 bini buluyor. Ticari kredilerden dolayı da 633 bin şirketin ticari hareketleri takip ediliyor. 

Sicil kayıtları yeniden düzenlenecek 

Ayrıca, borcuna daha önceden ödemiş, ancak bankalarda kaydı devam eden milyonlarca kişinin ve esnafın sicillerinin de, ön koşulsuz silineceği belirtiliyor. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner4

banner6