Petrol fiyatları ile ilgili endişelendiren tahmin

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, başkent Moskova'da düzenlenen Rusya Enerji Haftası kapsamında, petrol piyasalarında yaşanan son gelişmelerle ilgili değerlendirmede bulundu.

"Küresel petrol fiyatları belirsizlik nedeniyle daha da artabilecek potansiyele sahip"

Aleksandr Novak, petrol fiyatlarının daha da yükseleceğini belirterek , "Küresel petrol fiyatları belirsizlik nedeniyle daha da artabilecek potansiyele sahip. Her şey kasım ayında yaşanacak eğilime bağlı." dedi.

"Rusya petrol üretiminin zirvesine ulaşmadı ve gerekirse artırabiliriz"

Rusya'nın petrol üretimini gerektiği takdirde artırabileceğini belirten Novak, "Rusya petrol üretiminin zirvesine ulaşmadı ve gerekirse artırabiliriz. Bu yıl yaklaşık 555 milyon ton petrol üreteceğimizi tahmin ediyoruz." ifadesini kullandı.

Novak, petrol fiyatlarında son dönemde yaşanan hızlı yükselişe ilişkin, "Küresel petrol fiyatları belirsizlik nedeniyle daha da artabilecek potansiyele sahip. Her şey kasım ayında yaşanacak eğilime bağlı." değerlendirmesinde bulundu.

Rus petrol şirketi Lukoil'in Üst Yöneticisi Vagit Alekperov da bugün yaptığı açıklamada, Rus şirketlerinin petrol üretiminde maksimum kapasiteye ulaştığını kaydetmişti.

Petrol fiyatlarında son durum

Dün 84,94 dolardan güne başlayan ve gün içinde 85,35 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 84,73 dolardan açıldı. Brent petrolün varili saat 09.23 itibarıyla yüzde 0,12'lik artışla 84,84 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 75,31 dolardan alıcı buldu.

Uzmanlar, İran'a uygulanacak yaptırımların piyasada oluşturması beklenen daralma endişesinin, güçlü dolar ve ABD'nin artan petrol arzına rağmen fiyatların 85 dolar civarlarında tutunmasına imkan sağladığını aktardı. 

Diğer taraftan, küresel ekonomide beklenen daralmanın, petrol fiyatlarının aşırı yükselmesini engellediği belirtiliyor.

Kaynak: www.sondevir.com

Anahtar Kelimeler:
PetrolPetrol Fiyatları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner4

banner6